Dieta Dobrych Produktów

Dieta Dobrych Produktów Ewy Bednarczyk-Witoszek

Jednym z moich największych odkryć w temacie zdrowego i optymalnego odżywiania jest Dieta Dobrych Produktów Ewy Bednarczyk-Witoszek. Nazwa diety pochodzi stąd, że produkty w niej zawarte są generalnie dobrze tolerowane, nawet przez osoby chore, czy z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Spis treści:

Kim jest Ewa Bednarczyk-Witoszek?

Pani Ewa jest z wykształcenia lekarzem laryngologiem z II stopniem specjalizacji. Od wielu lat praktykuje jako lekarz oraz interesuje się wpływem diety na organizm człowieka. Ma certyfikat uprawniający do udzielania porad w zakresie diety optymalnej otrzymany od dr. Kwaśniewskiego. Jednak jej zainteresowania nie są skupione tylko na tej diecie.

Najważniejsza zasada Diety Dobrych Produktów

Ewa Bednarczyk – Witoszek podaje zasadę, którą zawsze należy się kierować wybierając produkty do jedzenia. Otóż należy obserwować organizm, czego chce i co mu służy lub nie służy. Nie należy się przymuszać do posiłku, na który nie ma się ochoty.

Jeżeli coś nam nie służy, to w naszym organizmie pojawiają się różne objawy, które nam to pokazują. Obserwujemy je w odstępach czasowych (ilość godzin) według ciągu liczb Fibonacciego czyli 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, itd. Im później odczuwamy niekorzystny objaw, tym lepiej. Najgorzej, gdy pojawia się on po godzinie od posiłku.

Jeżeli spożywamy produkty, które nam służą, to przez kolejne 3-5-8-13 godzin po posiłku odczuwamy całkowity dobrostan w organizmie.

Czym jest Dieta Dobrych Produktów Ewy Bednarczyk-Witoszek?

To sposób odżywiania oparty na produktach, które z założenia są bezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i osób starszych, chorych lub po przeszczepach.

Należą do nich:

 • produkty bogatobiałkowe zwierzęce: jajka, majonez, mięso wieprzowe, wołowe, jagnięce, dziczyzna, kurczak, indyk, kaczka, gęś, królik, ryby morskie, ryby słodkowodne, owoce morza.
 • produkty bogatobiałkowe roślinne: groszek zielony, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca, chleb świętojański, orzeszki, ziemne, soja, słonecznik, pestki dyni, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy brazylijskie, migdały, sezam, siemię lniane, słonecznik, mak.
 • tłuszcze zwierzęce: smalec, słonina, skwarki, łój, tłuszcz gęsi, kaczy, z kury, tłuszcze rybie, tran, masło klarowane, masło.
 • tłuszcze roślinne: oliwa, oleje roślinne, olej kokosowy, tłuszcz palmowy, awokado, oliwki, czekolada gorzka, masło kakaowe. Czekolada i kakao powyżej 1 roku życia.
 • węglowodany: warzywa surowe, gotowane i kiszone; strączkowe,  ziemniaki, kasza gryczana.
 • owoce i soki owocowe – dobre, ale głownie dla dzieci i najlepiej w formie kompotów. Mogą być banany, ale nie bardzo dojrzałe i winogrona – jedzone 1-2 razy w tygodniu.

Niekorzystne produkty:

 • zboża glutenowe: pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz.
 • zboża bezglutenowe: ryż, kukurydza,
 • produkty mleczne: wszystkie.

Dla dzieci i młodych, zdrowych osób dieta może być mniej restrykcyjna i dopuszcza zboża bezglutenowe, owoce i soki, jednak w przypadku leczenia chorób dieta taka jest mniej skuteczna.

Podstawowe zasady Diety Dobrych Produktów:

Podstawową zasada jest żywienie przez 3-6 dni dobrymi produktami i jeden dzień wolności (wszystkie produkty).

Następnie, co jest bardzo ważne, należy obserwować reakcje organizmu w czasie „dni dobrych” i „dni złych” i obserwować, które produkty dają nam objawy. W tzw. „złe dni” po pewnym czasie powinno nastąpić zmniejszenie nasilenia objawów, aż do zaniku.

Równie ważne jest aby rotować produkty, aby nie jeść codziennie tego samego, bo prowadzi to uzależnienia od danego produktu oraz do coraz gorszego tolerowania go.

Co daje Dieta Dobrych Produktów?

Przede wszystkim leczy wszystkie choroby, nawet te, które uważa się jako nieuleczalne czy uwarunkowane genetycznie. Poza tym ten sposób odżywiania daje możliwość poznania tego, co nam służy, a co nie, bo nie na wszystkich dany produkt działa tak samo. Nawet tłuszcze, choć uznawane są jako bezpieczne, należy sprawdzić, czy nam służą, a p. Ewa podaje sposób, jak to zrobić.

A jeżeli mamy problemy z żołądkiem, to co jeść, a czego unikać według Diety Dobrych Produktów Ewy Bednarczyk-Witoszek?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co lubi nasz żołądek. Tylko obserwacja swojego organizmu da taką odpowiedź, ponieważ jeden żołądek lubi śmietanę, drugi ziemniaki, a kolejny pastę rybną. Podobnie może być z rosołem, warzywami z tłuszczem, zupą, skwarkami czy nie całkiem dojrzałym bananem. Gdy żołądek jest w lepszym stanie, to coraz lepiej toleruje lekko kwaśne posiłki np. z pomidorami, kiszonymi warzywami czy z sokiem z cytryny. Dla niektórych osób zjadanie bogatobiałkowych produktów zwierzęcych jest zbyt ciężkie dla żołądka i wybierają lżej strawne białka roślinne takie, jak migdały, nasiona lnu, słonecznika, pestek z dyni, soi, orzechy, groch, fasolę, mak, sezamki, chałwa, nasiona pinii. Niektórzy wybierają masło orzechowe. Zawsze wybór powinien paść na to, co zjadamy ze smakiem.

Nasi sprzymierzeńcy według Ewy Bednarczyk-Witoszek

Mimo tego, że trudno jednoznacznie stwierdzić co lubi nasz żołądek, to jednak są produkty, które często są dobrze tolerowane przez zdecydowaną większość osób. Należą do nich:

Tłuszcz

Jest on przyjazny dla żołądka, ponieważ chroni przed rozwojem bakterii, przed działaniem nadmiernej ilości kwasów żołądkowych, chroni przed uszkadzającym działaniem konserwantów, przed alergenami pokarmowymi i pokarmami nietolerowanymi i jest bardzo dobrym źródłem energii. Stosowany zewnętrznie pomaga w przesuszeniu skóry i śluzówki. Sprawdzajmy jaki rodzaj tłuszczu tolerujemy dobrze, bo może to być śmietana i masło, olej lub oliwa, a może skwarki i smalec czy jeszcze inny z listy DDP, np. awokado czy kokos.

Woda

Niektórym osoby pomaga picie przegotowanej ciepłej wody, a innym rosół czy gorzkie zioła, jeszcze innym picie herbaty. Popijanie małymi łykami często przynosi poprawę i ulgę. Można zastosować sodę oczyszczoną, której pozytywne działanie odczuwamy natychmiast.

Jarzyny

Większość osób z dolegliwościami żołądkowymi lubi ziemniaki pod każdą postacią. Żołądek lubi zupy z jarzyn z listy DDP.

Gorzkie zioła

Mają działanie żółciopędne, żółciotwórcze i łagodzące. Należą do nich: szałwia, piołun, glistnik jaskółcze ziele, arcydzięgiel, mniszek, krwawnik, liście orzecha włoskiego, prawoślaz, dziewanna, goryczka, podbiał, imbir, kardamon, kurkuma, cynamon, karczochy, rukola, endywia, sałata, cykoria, zielona herbata, kakao, mięta, majeranek, kasza gryczana w zupie, szafran, ogórecznik, anyż, kłącze tataraku i inne.

Owoce

Z owoców żołądek czasami toleruje banany nie bardzo dojrzałe, czasami też kompoty owocowe nie sprawiają problemów.

Co szkodzi żołądkowi?

Produkty szkodzące żołądkowi (u różnych osób będzie to w różnym nasileniu), są to:

 • zboża glutenowe: produkty żytnie, pszenne, orkiszowe, jęczmienne, owsiane
 • zboża bezglutenowe: produkty ryżowe, kukurydziane, jaglane. Mniej uszkadzają śluzówkę żołądka niż zboża glutenowe.
 • owoce: najgorzej działają dojrzałe banany, winogrona, jabłka i suszone owoce. Niskowęglowodanowe owoce, gotowane lub pieczone mniej szkodzą. Nie całkiem dojrzałe banany są czasem zamiennikiem ziemniaków
 • jadanie dwóch i więcej rodzajów produktów bogatobiałkowych na dobę.
 • produkty mleczne, najbardziej szkodzą mleko i lody, najmniej śmietana i masło
 • benzoesany, glutaminiany, saletry, sztuczne barwniki, proces wędzenia
 • nadmiar węglowodanów
 • za mała ilość tłuszczu
 • inne: kapustne, cebulowe, psiankowate, alkohol, aspartan, posiłki za zimne, za gorące, za pikantne.

Tekst napisany jest na podstawie książki Ewy Bednarczyk-Witoszek „Dieta Dobrych Produktów”. Dla mnie ta książka jest kopalnią wiedzy na temat tego co jeść, żeby żyć w pełni zdrowia. Polecam ją każdemu, bo uważam, że na prawdę warto.

Pani Ewa Bednarczyk-Witoszek wydała dwie książki „Dieta optymalna” oraz „Dieta Dobrych Produktów”. Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć książki wydane przez Ewę Bednarczyk-Witoszek. 

(Visited 20 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.